Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Gratulujemy wysokich wyników i rozwijania swoich zainteresowań oraz trzymamy kciuki za uczestników, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w powiatowych konkursach: ortograficznych, przyrodniczych i językowych.


Teresa Fierkowicz

28 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne XLIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, w których wzięło udział trzydzieści osób w wieku od 7 do 17 lat. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.
Do szczebla miejsko-gminnego, przygotowanego przez Prezesa OSP druha Tadeusza Bakę przy wsparciu ratownika medycznego druhny Wiktorii Chroł, zgodnie z regulaminem, przystąpiły dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych.


W pierwszej części zawodnicy rozwiązywali pisemny test wyboru składający się z 30 pytań. W dalszej kolejności odbył się finał ustny, w którym udział wzięły po trzy osoby z każdej grupy wiekowej. Zadaniem finalistów było udzielenie odpowiedzi na pytania związanych z rozpoznawaniem dystynkcji OSP, stopni PSP, znaków gestowych używanych podczas prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych oraz rozpoznania i omówienia zasady działania podstawowego sprzętu ratowniczego.
Po podsumowaniu wyników kolejność miejsc była następująca:


– grupa najmłodsza – dzieci klas II – VI szkół podstawowych I miejsce Aleksandra Sobierańska II miejsce Florian Bigus III miejsce Filip Daszko i Krzysztof Sobierański
– grupa młodzieży klas VII – VIII szkół podstawowych I miejsce Brunon Ryżak II miejsce Kacper Matwiejczuk III miejsce Kacper Sawicz
– grupa najstarsza – uczniowie szkół średnich I miejsce Kamil Pudło II miejsce Sebastian Syrewicz III miejsce Krzysztof Andziulewicz.


Eliminacje powiatowe odbędą się 27.03.2020 r. w Świeradowie-Zdroju, a naszą gminę reprezentować będą: Ola, Brunon i Kamil, którym życzymy sukcesów na kolejnych szczeblach XLIII

OTWP.

 

 

Jednym z priorytetowych zadań naszej szkoły jest edukacja ekologiczna, której celem jest: wyrobienia nawyku segregacji odpadów w miejscu ich wytwarzania, czyli w gospodarstwach domowych i szkole, wykształcenia i utrwalenia zachowań proekologicznych, przeciwdziałania zaśmiecaniu najbliższego otoczenia.
Zbiórka surowców wtórnych stała się już w naszej szkole tradycją, a w prace na rzecz ochrony środowiska zaangażowani się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i mieszkańcy Świeradowa-Zdroju. W ramach całorocznych konkursów: „Mistrz Recyklingu” i „Odkręcamy, Zbieramy i Pomagamy” organizujemy zbiórki: zużytych baterii, puszek aluminiowych i plastikowych nakrętek. Uczniowie uczestniczą także w konkursach tematycznie związanych z segregacja odpadów, smogiem, a na zakończenie roku szkolnego otrzymują dyplomy, upominki, nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta Referat Ochrony Środowiska, Gospodarki Odpadami w Świeradowie. 
Tegorocznymi laureatami w zbiórce baterii zostali: I miejsce Borys, Nadia i Zoja  Mularczyk II miejsce Filip Marcinkowski i Zofia Kszcot III miejsce Patryk Kozioł IV miejsce Filip Daszko V miejsce Maria Mitkiewicz w zbiórce puszek aluminiowych I miejsce Wojciech i Justyna Lonycz II miejsce Oliwia Osińska III miejsce Oliwia Olkowska IV miejsce Zuzanna Olkowska, a zbiórce nakrętek mistrzami byli I miejsce Kornelia i Fabian Komnaccy II miejsce  Arkadiusz Kluczyński III miejsce Wiktoria Chajęcka IV miejsce Igor Kazimierski V miejsce Marcin Bieda. 
Dziękujemy za zaangażowanie w akcję segregację-segregację i zachęcamy dalszej pracy na rzecz środowiska. 

Dobiegł końca rok szkolny 2018/2019. Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy i nauki przyszedł długo wyczekiwany czas wakacji. Zanim jednak uczniowie i nauczyciele  udali się na zasłużony odpoczynek w dniu 19 czerwca uczestniczyli w uroczystości zakończenia roku szkolnego. 

Wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji oraz miłego wypoczynku. 

Czas zacząć wakacje. Do zobaczenia we wrześniu.

Zdrowo, wesoło, aktywnie … tak w skrócie można opisać wycieczkę do parku linowego klasy V c. Park linowy w Szklarskiej Porębie to system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach. Sprytnie i zwinnie niczym zawodowi wspinacze z zadaniem poradziliśmy sobie i my. Nie zabrakło nam siły, sprawności ani odwagi, a zespół klasowy wykazał się pełną odpowiedzialnością w trakcie wykonywania zadań. „Trollinkowo”  to miejsce niezapomnianej przygody i na pewno kiedyś tam jeszcze wrócimy.
Opiekunami wycieczki byli:
Wychowawca klasy p. J. Simiński
Opiekun P.Mokrzycki

Z racji tego, że Międzynarodowy Dzień Dziecka przypadł w tym roku w sobotę, w naszej szkole obchodziliśmy go w piątek. 😉 Przygotowania do tego dnia trwały na długo przed tym świętem. Jednak to co zobaczyliśmy i co przeżyliśmy wraz z dziećmi przerosło nasze (moje 😉) oczekiwania...


Już od wczesnych godzin porannych, bo zaraz po godzinie 7:00 wszystkie dzieci witały Panie Dyrektorki, ze słonecznym napisem, życzeniami, słodyczami oraz promiennym uśmiechem na twarzy. Nie zabrakło uścisków...
Dzień rozpoczęliśmy zawodami sportowymi. Pięć drużyn składających się z uczniów każdej z klas, reprezentujących różne kontynenty, wzięło udział w wyścigu rzędów. Rywalizacja była bardzo zacięta, ale jednocześnie, wyrównana!
Po zawodach, dzieci w klasach przebrały się w przygotowane wcześniej wraz z rodzicami, charakterystyczne stroje ludności zamieszkującej poszczególne kontynenty:


Klasa I a - Ameryka Południowa
Klasa I b - Azja
Klasa II a - Ameryka Północna
Klasa II b - Europa
Klasa III a - Afryka


W czasie spotkania, dzieci, oprócz życzeń, usłyszały w prezencie "100 lat" oraz interpretowane przez nauczycieli wesołe wierszyki typu: "Lis i kruk", "Samochwała", "Łamańce językowe", "Skarżypyta" czy "Lokomotywa".
Następnie klasy zaprezentowały życie i kulturę poszczególnych kontynentów. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentacje, śpiewy i tańce z różnych zakątków całego świata. Emocji było co niemiara...!! Śpiewaliśmy, tańczyliśmy i śmialiśmy się do rozpuku!! Ale o to wszystko właśnie chodziło!!


Dodatkowo przeprowadziliśmy wśród dzieci klas I - III akcję: "Dzieci - dzieciom..." Dochód ze sprzedaży babeczek przygotowanych przez rodziców i uczniów klasy I a, postanowiliśmy przekazać dzieciom z Tanzanii i Boliwii. Uzbierano ponad 200 zł. a to jeszcze nie koniec, bo w poniedziałek kwota ma się wyklarować ostatecznie. 😊


Dziękuję wszystkim za włączenie się w akcję, a szczególnie klasie I b, która przekazała na ten cel pieniążki uzbierane do wspólnej skarbonki. 😍
Dziękuję wszystkim Paniom Wychowawczyniom: Lidii Guzińskiej, Danucie Wiatr, Izabeli Salawie, Teresie Fierkowicz oraz Paniom Dyrektorkom: Renacie Simińskiej oraz Małgorzacie Dzik za czynny udział oraz wszelką pomoc!! ❤
Nie może się obyć bez podziękowań Siostrze Monice Nowickiej pracującej na Misji w Tanzanii, oraz Ojcu Mario Roberto Godek z Misji w Boliwii, za pozdrowienia dla dzieci ze Świeradowa-Zdroju. Wy myślicie o nas, my myślimy i Was... ❤❤


Dzień był piękny, dzięki cudownej postawie zaangażowania nauczycieli, rodziców i dzieci. Bardzo, bardzo serdecznie za to dziękuję!
Pamiętajmy: wszystkie dzieci są nasze, bez względu na wszystko!!

Koordynator Dnia Dziecka w klasach I - III: Beata Bielak

„Przyjaciel to Ten, który zostaje, gdy inni wychodzą” tak postąpiła grupa uczniów Szkoły Podstawowej Nina Markowska i Arek Kluczyński z klasy 8a, Kacper Matwiejczuk i Brunon Ryżak z klasy 7b, Maksymilian Kobusiński z klasy 7a i Zofia Salawa i Nadia Mularczyk z klasy 5c, którzy w piątek 05 kwietnia kwestowali na rzecz rodziny ucznia z naszej szkoły, dotkniętej chorobą nowotworową. Przedmiotami, które kwestujący oferowali w zamian za datki, wśród pracowników Miejskiego Zespołu Szkół i Urzędu Miasta, były własnoręcznie wykonane próbki „Ekologicznego Proszku do Prania”. Rezultat finansowy akcji przerósł nasze oczekiwania, za który chcielibyśmy jeszcze raz wszystkim darczyńcom serdecznie podziękować. Akcja ta była tylko preludium, której finał będzie miał miejsce na stoisku Miejskiego Zespołu Szkół na okoliczność Biegu organizowanego przez Interferie w maju przy Hotelu Malachit. Na stoisku tym do kupienia będą przepyszne ciasta jak również „Ekologiczny proszek do prania”, „Ekologiczny proszek do zmywarek”, „Ekologiczny płyn do płukania” ,wszystko wykonane rękami naszych uczniów. Cel zbiórki środków finansowych to „Pomoc dla rodziny Barejów”. Serdecznie już teraz zapraszamy!
Można też dokonać wpłat przez: https://zrzutka.pl/mzmx5n


Uczniowie SP i opiekun Jacek Simiński

Strajk został zawieszony.
Dziękujemy za okazane wsparcie, zrozumienie i cierpliwość. Było to bardzo ważne dla nauczycieli i na długo zostanie w ich sercach i pamięci.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczną się 6 maja 2019 r.
Osoby, które zgłosiły potrzebę opieki nad dzieckiem w terminie 29-30.04 oraz 2.05.2019 r. będą miały ją zapewnioną w godzinach 8:00-15:00

Dyrekcja
R. Simińska
M.Dzik

Egzamin ósmoklasisty trwa. Nastroje jak widać dobre. Trzymamy kciuki. Dajcie z siebie wszystko! 

nauczyciele wraz z pozostałymi pracownikami.

Drodzy Rodzice!

W ostatnich dniach wykazaliście szczególną cierpliwość i zrozumienie wobec akcji protestacyjnej, która trwa w naszym przedszkolu i szkole. Zdajemy sobie sprawę, że jesteście zmuszeni przeorganizować codzienne życie, angażować rodzinę lub inne osoby do opieki nad dziećmi a to nastręcza spore niedogodności.
W imieniu nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz własnym dziękujemy, że pomagacie nam przejść przez ten trudny czas.

Mimo trwającego strajku udaje nam się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Przygotowujemy się do egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w dniach 15 – 17.04.2019 r. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem, możliwe jest, że strajk będzie trwał nadal, a wtedy nie będziemy w stanie zapewnić dzieciom należytej opieki. Prosimy więc, aby Wasze pociechy, jeśli to możliwe, zostały w domu.

Jeżeli, któreś z dzieci nie będzie miało opieki, proszę o informację za pomocą e-dziennika.

W przypadku jakiejkolwiek zmiany, będziemy na bieżąco Państwa informować.
W sekretariacie można otrzymać zaświadczenie o strajku, jeśli jest taka potrzeba.

Dyrekcja MZS Renata Simińska Małgorzata Dzik

Drodzy Gimnazjaliści !
Szanowni Rodzice !

Informuję, że jutrzejszy (11.04.2019 r.- czwartek) egzamin z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych odbędzie się.
W przerwie uczniowie będą mieli zapewnione przekąski i napoje.

Wszystkim uczniom życzę powodzenia podczas egzaminu!

 


Rozkład jazdy autobusu dla uczniów dojeżdżających:
11.04.2019r.( czwartek) –odjazd autobusu szkolnego 8.05 ze Świecia i 8.00 z Kotliny, ze szkoły po egzaminie 13 00-13.15

Drodzy Gimnazjaliści !

Szanowni Rodzice !

Informuję, że jutrzejszy (10.04.2019r.-środa) egzamin z przedmiotów humanistycznych odbędzie się. W przerwie uczniowie będą mieli zapewnione przekąski i napoje. Wszystkim uczniom życzę powodzenia podczas egzaminu.

 

Renata Simińska

Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju

 

Rozkład jazdy autobusu dla uczniów dojeżdżających:

10.04.2019r.( środa) –odjazd autobusu szkolnego 805 ze Świecia i 800 z Kotliny, ze szkoły po egzaminie 13 00-13 15

Zaczynamy w poniedziałek 8 kwietnia o 16 na TEWIE (pomimo strajku nauczycieli zajęcia prowadzone przez POMBA odbędą się zgodnie z planem)

Wymagana wcześniej podpisana zgoda rodziców do pobrania od wychowawców klas lub w sekretariacie szkoły

- zajęcia będą organizowane w poniedziałki o godzinie 16:00,
- zaczynamy na tzw. Tewie,
- na koniec zajęć odstawiamy uczestników pod szkołę w Świeradowie lub Czerniawie (zawsze jeden instruktor zjeżdża z grupą pod jedną szkołę, a drugi do drugiej),
- jeśli rodzice wyrażą zgodę, istnieje możliwość odłączenia się od grupy wcześniej (taka była sugestia ze strony rodziców),
- czas trwania 2:00-2:15 h,
- zajęcia odbywają się niezależnie od pogody,
- w przypadku złej pogody zajęcia mogą być krótsze o czym poinformujemy na początku zajęć,
- uczestnicy muszą mieć na każde zajęcia:
- dobrze dopasowany kask,
- wodę,
- coś małego do jedzenia (kanapka, owoc, jakiś batonik itp.),
- ubranie dopasowane do warunków pogodowych,
- sprawny rower,
- nie wymagane, ale mocno zalecane wyposażenie uczestników:
- ochraniacze na kolana,
- rękawiczki,
- dętkę pasującą do swojego roweru,
- telefon komórkowy,
- obecność na zajęciach nie jest obowiązkowa.

 

28.03.2019 r w czwartek, 17 uczniów klasy V c, czyli prawie komplet, pojechało ze swoim wychowawcą Jackiem Simińskim oraz pod opieką pani Joanny Szaniawskiej i pana Tomasza Mitkiewicza na Polanę Jakuszycką, by doświadczyć po raz pierwszy lub kolejny, jazdy na nartach biegowych. Po podziale na dwie grupy, ze względu na swoje doświadczenie narciarskie, przeprowadzeniu rozgrzewki, uczniowie zostali zaproszeni do rywalizacji w wyścigach na trzyosobowych nartach biegowych. Było to wielkie zaskoczenie i obawa, jak to możliwe?

Po chwili wszystko stało się jasne, a śmiechu i radości było bez liku. Po tej zabawowej części nadszedł czas na „poważny trening”. Grupa „zaawansowana” udała się na trasy biegowe kompleksu Polany Jakuszyckiej z panią Joanną Szaniawską, a grupa „początkująca” zaczęła swoją przygodę pod okiem wychowawcy. Grupa pana Jacka wykazała się dużym zdyscyplinowaniem, zaangażowaniem i determinacją, bo pomimo nienajlepszych już warunków atmosferycznych, przez prawie dwie godziny z krótką przerwą na małe „co nieco” wytrwale ćwiczyli. Efekty można uznać za więcej niż zadowalające, ponieważ wszyscy nabyli umiejętność samodzielnego wpinania i wypinania się z nart, poruszania się krokiem zwykłym, podchodzenia i zjazdu z niewielkich wzniesień, kontroli prędkości. Po zakończonym treningu, wszyscy udali się do restauracji, by zjeść i napić się czegoś ciepłego i podzielić się swoimi wrażeniami.

Na marginesie trzeba wspomnieć, że tego samego dnia zaczęła się rywalizacja w Mistrzostwach Polski w narciarstwie biegowym, której to rywalizacji nie uczestnicy nie mogli śledzić ze zrozumiałych powodów. Wyjazd był bardzo udany i warty powtórzenia, a wśród dzielnej siedemnastki być może narodził się następca wielkiej Justyny Kowalczyk? Zapraszamy do fotorelacji.

Klasa V c z wychowawcą
Jackiem Simińskim

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, powołana przez OSP w Świeradowie-Zdroju, ogłasza nabór nowych członków do Grupy I „Iskierki” (7-11 lat) i „Płomyki” (12-17 lat). Zapisy w MZS sala nr 12. Jedyny warunek jaki trzeba spełniać to: Zgoda opiekuna prawnego Oferujemy rozwojowy szereg szkoleń i treningów w zakresie pierwszej pomocy i szeroko pojętej wiedzy pożarniczej. Zapewniamy udział w różnego rodzaju zawodach pożarniczych i turniejach sportowych. Pragniemy podkreślić, że przede wszystkim stawiamy na dobrą zabawę przy rozwijaniu bardzo pożytecznego hobby.
Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w środy o 17.00.

Zapraszam

Tradycyjnie 21 marca, ubrani na „zielono”, przywitaliśmy Wiosnę. Tym razem przybyła w asyście kolorowej i wesołej Matematyki. Uczniowie klas I-III prześcigali się w rozwiązywaniu zadań, które ukryły dla nich w szkole. Trzeba było chodzić według zaszyfrowanych informacji, przeliczać schody, szukać zagubionych drzwi, czy rozkodować obrazki. Było gwarnie i wesoło. Każdy mógł się przekonać, że matematyka to nie tylko słupki, zadania tekstowe czy tabliczka mnożenia i wcale nie musi być trudna czy nudna. Wszystkie klasy świetnie sobie poradziły ze swoimi zestawami. Pracę zakończyły pięknymi portretami Pani Wiosny, które tak się Jej spodobały, że obiecała już pozostać z nami do lata. Bogatą galerię dzieł młodych artystów możemy podziwiać na szkolnym korytarzu do czego bardzo zachęcam.
Lidia Guzińska

Naszą szkołę odwiedziła wokalistka AgataHylinska i śpiawając w raz z młodzieżą przywitała wiosnę. A już dziś możecie zobaczyć jej premierowy teledysk klikając w link Agata Hylińska - W kłamstwie [Official Music Video]. Poniżej kilka spontaniczne wykonanych utworów dla naszej społeczności.