Miejski Zespół Szkół

Szkoła podstawowa Nr 1

Strajk został zawieszony.
Dziękujemy za okazane wsparcie, zrozumienie i cierpliwość. Było to bardzo ważne dla nauczycieli i na długo zostanie w ich sercach i pamięci.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczną się 6 maja 2019 r.
Osoby, które zgłosiły potrzebę opieki nad dzieckiem w terminie 29-30.04 oraz 2.05.2019 r. będą miały ją zapewnioną w godzinach 8:00-15:00

Dyrekcja
R. Simińska
M.Dzik

Egzamin ósmoklasisty trwa. Nastroje jak widać dobre. Trzymamy kciuki. Dajcie z siebie wszystko! 

nauczyciele wraz z pozostałymi pracownikami.

Drodzy Rodzice!

W ostatnich dniach wykazaliście szczególną cierpliwość i zrozumienie wobec akcji protestacyjnej, która trwa w naszym przedszkolu i szkole. Zdajemy sobie sprawę, że jesteście zmuszeni przeorganizować codzienne życie, angażować rodzinę lub inne osoby do opieki nad dziećmi a to nastręcza spore niedogodności.
W imieniu nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz własnym dziękujemy, że pomagacie nam przejść przez ten trudny czas.

Mimo trwającego strajku udaje nam się przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Przygotowujemy się do egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w dniach 15 – 17.04.2019 r. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z rządem, możliwe jest, że strajk będzie trwał nadal, a wtedy nie będziemy w stanie zapewnić dzieciom należytej opieki. Prosimy więc, aby Wasze pociechy, jeśli to możliwe, zostały w domu.

Jeżeli, któreś z dzieci nie będzie miało opieki, proszę o informację za pomocą e-dziennika.

W przypadku jakiejkolwiek zmiany, będziemy na bieżąco Państwa informować.
W sekretariacie można otrzymać zaświadczenie o strajku, jeśli jest taka potrzeba.

Dyrekcja MZS Renata Simińska Małgorzata Dzik

Drodzy Gimnazjaliści !
Szanowni Rodzice !

Informuję, że jutrzejszy (11.04.2019 r.- czwartek) egzamin z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych odbędzie się.
W przerwie uczniowie będą mieli zapewnione przekąski i napoje.

Wszystkim uczniom życzę powodzenia podczas egzaminu!

 


Rozkład jazdy autobusu dla uczniów dojeżdżających:
11.04.2019r.( czwartek) –odjazd autobusu szkolnego 8.05 ze Świecia i 8.00 z Kotliny, ze szkoły po egzaminie 13 00-13.15

Drodzy Gimnazjaliści !

Szanowni Rodzice !

Informuję, że jutrzejszy (10.04.2019r.-środa) egzamin z przedmiotów humanistycznych odbędzie się. W przerwie uczniowie będą mieli zapewnione przekąski i napoje. Wszystkim uczniom życzę powodzenia podczas egzaminu.

 

Renata Simińska

Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju

 

Rozkład jazdy autobusu dla uczniów dojeżdżających:

10.04.2019r.( środa) –odjazd autobusu szkolnego 805 ze Świecia i 800 z Kotliny, ze szkoły po egzaminie 13 00-13 15

Zaczynamy w poniedziałek 8 kwietnia o 16 na TEWIE (pomimo strajku nauczycieli zajęcia prowadzone przez POMBA odbędą się zgodnie z planem)

Wymagana wcześniej podpisana zgoda rodziców do pobrania od wychowawców klas lub w sekretariacie szkoły

- zajęcia będą organizowane w poniedziałki o godzinie 16:00,
- zaczynamy na tzw. Tewie,
- na koniec zajęć odstawiamy uczestników pod szkołę w Świeradowie lub Czerniawie (zawsze jeden instruktor zjeżdża z grupą pod jedną szkołę, a drugi do drugiej),
- jeśli rodzice wyrażą zgodę, istnieje możliwość odłączenia się od grupy wcześniej (taka była sugestia ze strony rodziców),
- czas trwania 2:00-2:15 h,
- zajęcia odbywają się niezależnie od pogody,
- w przypadku złej pogody zajęcia mogą być krótsze o czym poinformujemy na początku zajęć,
- uczestnicy muszą mieć na każde zajęcia:
- dobrze dopasowany kask,
- wodę,
- coś małego do jedzenia (kanapka, owoc, jakiś batonik itp.),
- ubranie dopasowane do warunków pogodowych,
- sprawny rower,
- nie wymagane, ale mocno zalecane wyposażenie uczestników:
- ochraniacze na kolana,
- rękawiczki,
- dętkę pasującą do swojego roweru,
- telefon komórkowy,
- obecność na zajęciach nie jest obowiązkowa.

 

28.03.2019 r w czwartek, 17 uczniów klasy V c, czyli prawie komplet, pojechało ze swoim wychowawcą Jackiem Simińskim oraz pod opieką pani Joanny Szaniawskiej i pana Tomasza Mitkiewicza na Polanę Jakuszycką, by doświadczyć po raz pierwszy lub kolejny, jazdy na nartach biegowych. Po podziale na dwie grupy, ze względu na swoje doświadczenie narciarskie, przeprowadzeniu rozgrzewki, uczniowie zostali zaproszeni do rywalizacji w wyścigach na trzyosobowych nartach biegowych. Było to wielkie zaskoczenie i obawa, jak to możliwe?

Po chwili wszystko stało się jasne, a śmiechu i radości było bez liku. Po tej zabawowej części nadszedł czas na „poważny trening”. Grupa „zaawansowana” udała się na trasy biegowe kompleksu Polany Jakuszyckiej z panią Joanną Szaniawską, a grupa „początkująca” zaczęła swoją przygodę pod okiem wychowawcy. Grupa pana Jacka wykazała się dużym zdyscyplinowaniem, zaangażowaniem i determinacją, bo pomimo nienajlepszych już warunków atmosferycznych, przez prawie dwie godziny z krótką przerwą na małe „co nieco” wytrwale ćwiczyli. Efekty można uznać za więcej niż zadowalające, ponieważ wszyscy nabyli umiejętność samodzielnego wpinania i wypinania się z nart, poruszania się krokiem zwykłym, podchodzenia i zjazdu z niewielkich wzniesień, kontroli prędkości. Po zakończonym treningu, wszyscy udali się do restauracji, by zjeść i napić się czegoś ciepłego i podzielić się swoimi wrażeniami.

Na marginesie trzeba wspomnieć, że tego samego dnia zaczęła się rywalizacja w Mistrzostwach Polski w narciarstwie biegowym, której to rywalizacji nie uczestnicy nie mogli śledzić ze zrozumiałych powodów. Wyjazd był bardzo udany i warty powtórzenia, a wśród dzielnej siedemnastki być może narodził się następca wielkiej Justyny Kowalczyk? Zapraszamy do fotorelacji.

Klasa V c z wychowawcą
Jackiem Simińskim

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, powołana przez OSP w Świeradowie-Zdroju, ogłasza nabór nowych członków do Grupy I „Iskierki” (7-11 lat) i „Płomyki” (12-17 lat). Zapisy w MZS sala nr 12. Jedyny warunek jaki trzeba spełniać to: Zgoda opiekuna prawnego Oferujemy rozwojowy szereg szkoleń i treningów w zakresie pierwszej pomocy i szeroko pojętej wiedzy pożarniczej. Zapewniamy udział w różnego rodzaju zawodach pożarniczych i turniejach sportowych. Pragniemy podkreślić, że przede wszystkim stawiamy na dobrą zabawę przy rozwijaniu bardzo pożytecznego hobby.
Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w środy o 17.00.

Zapraszam

Tradycyjnie 21 marca, ubrani na „zielono”, przywitaliśmy Wiosnę. Tym razem przybyła w asyście kolorowej i wesołej Matematyki. Uczniowie klas I-III prześcigali się w rozwiązywaniu zadań, które ukryły dla nich w szkole. Trzeba było chodzić według zaszyfrowanych informacji, przeliczać schody, szukać zagubionych drzwi, czy rozkodować obrazki. Było gwarnie i wesoło. Każdy mógł się przekonać, że matematyka to nie tylko słupki, zadania tekstowe czy tabliczka mnożenia i wcale nie musi być trudna czy nudna. Wszystkie klasy świetnie sobie poradziły ze swoimi zestawami. Pracę zakończyły pięknymi portretami Pani Wiosny, które tak się Jej spodobały, że obiecała już pozostać z nami do lata. Bogatą galerię dzieł młodych artystów możemy podziwiać na szkolnym korytarzu do czego bardzo zachęcam.
Lidia Guzińska

Naszą szkołę odwiedziła wokalistka AgataHylinska i śpiawając w raz z młodzieżą przywitała wiosnę. A już dziś możecie zobaczyć jej premierowy teledysk klikając w link Agata Hylińska - W kłamstwie [Official Music Video]. Poniżej kilka spontaniczne wykonanych utworów dla naszej społeczności.

 

Uczniowie klasy 8a realizują na lekcjach informatyki tematy związane z montażem i produkcją filmów.
Kamil Pudło i Arkadiusz Kluczyński przygotowali materiał, który można obejrzeć poniżej lub po kliknięciu w link https://youtu.be/6q9CavranBs

 


Ósmoklasiści są przed wyborem swojej dalszej drogi kształcenia. Kto wie: może widzimy przyszłych dziennikarzy, montażystów, przewodników…. Mam nadzieję, że materiał zainspiruje innych do coraz ciekawszych pomysłów. Myślę, że bohaterka tego filmu jest doskonale znana w szkole i poza nią.
Kim jest??? Zapraszam do obejrzenia.
Sylwia Śliwińska

Druga „b” znowu w teatrze. W piątek pojechaliśmy do Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu na przedstawienie „ Afryka dzika”. Aktorzy w bardzo zabawny sposób przedstawili nam życie ludzi oraz zwierząt żyjących w Afryce. Poczucie humoru, śmieszne sytuacje oraz wspaniałe efekty świetlne zachwyciły nas.
Ucieszyliśmy się również z autografów, które złożyli aktorzy na własnoręcznie wykonanych przez nas plakatach.

„Być kobieta, być kobietą!
Marzę ciągle będąc dzieckiem..”

           zaśpiewały Tosia Wasilewska i Julia Tomaszewska , podczas  gdy chłopcy z 4c towarzyszyli im w cudownej choreografii.  Następnie Samorząd Uczniowski złożył życzenia wszystkim małym i dużym, uczącym się i pracującym w szkole paniom.  I tak z wielką gracją rozpoczął się w naszej szkole 8 marca - dzień dedykowany dziewczynkom i kobietom oraz zabawom językowym.

   „Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą  i dokąd zmierzają”, powiedziała Rita Mae Brown. Podążając za powyższą myślą zadania z okazji Dnia Języków Obcych dobrane zostały tak, aby pokazać, że znajomość języków  jest kluczem, którego posiadanie zapewnia nie tylko wiedzę ale i świetną zabawę, możliwość porozumienia się z innymi, a w konsekwencji poznania tego, co nowe i nieznane.

Zabawy, do których uczniowie zostali zaproszeni tego dnia wywodzą się z trzech odmiennych  kręgów kulturowych oraz metodyk nauczania języka obcego: New Approaches to Literacy- metody, którą znamy ze Szwecji , Dialogic Learning- podejścia, które zaszczepili w nas partnerzy z Ceclavin w Hiszpanii oraz zadań przygotowywanych przez autorów współpracującej ze szkołą platformy edukacyjnej Edunect. I po raz kolejny okazało się, że siła tkwi właśnie w wielości i różnorodności. W tym miejscu sama ciśnie się na usta myśl  kolejnej wybitnej kobiety, że: „Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach” (Flora Lewis).

       Społeczność szkolna oraz Rodzice mieli również okazję obejrzeć wystawę prezentującą fotorelację z międzynarodowego, warsztatowego spotkania nauczycieli, w ramach obecnego w naszej szkole projektu unijnego Dialogic Revolution, realizowanego w ramach europejskiego programu Erasmus+ oraz zapoznać się z rezultatami niektórych spośród zadań projektowych.

     Podsumowaniem Dnia Języków Obcych był pokaz mody “ Zamiana ról” przygotowany przez uczennice klasy 8a i chłopców z klas gimnazjalnych.

       Dodatkową atrakcją tego dnia była Kawiarenka zdrowych pyszności, którą udało się przygotować dzięki zaangażowaniu chłopców i ich rodziców. Na stołach pojawiły się koreczki owocowe, koktajle , zdrowe kanapki, ciasta, sałatka owocowa i inne pyszności, które niczym bomba witaminowa wyzwoliły pokłady energii przy wykonywaniu kolejnych zadań.

      Idąc tropem myśli znanych kobiet Maya Angelou powiedziała kiedyś, że „Ludzie zapomną o tym, co powiedziałeś, ludzie zapomną o tym, czego dokonałeś, ale ludzie nigdy nie zapomną tego, jak dzięki tobie się czuli”- zatem mamy nadzieję, że czuliście się tego dnia naprawdę dobrze, bo – my – organizatorki – tak i duma w nas rosła jak widziałyśmy Was pochylonych nad zadaniami, które z wypiekami i uśmiechem rozwiązywaliście w przyjaznej komitywie.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Wam – drodzy uczniowie za zaangażowanie w zaproponowane przez nas działania, Waszym Rodzicom za towarzyszenie i Wam, i nam w tej marcowej przygodzie oraz za przygotowanie smakowitych przekąsek, a także  wszystkim Nauczycielom za wielką wyrozumiałość.

  Nauczycielki języków obcych i opiekunki Samorządu Uczniowskiego- kobiety

Poniżej prezentujemy najciekawsze Wasze wypowiedzi, dotyczące tego, dlaczego warto uczyć się języków obcych:

G3b „Język angielski to cały świat. Warto się uczyć i poznawać świat.”

4c „Podróżując za granicę, nie zgubisz się.”

5c „ Można pracować za granicą i mieszkać za granicą.”

5a „Warto uczyć się języków wtedy łatwiej się porozumieć.”

8a „Dzięki nim możemy zdobyć lepszą pracę.”

G3c „Nabywać nowe znajomości spoza kraju.”

6a „Można porozumiewać się z obcokrajowcami i poznać kultury innych krajów.”

7b „Żeby zrobić zakup.”

4a „Gdy będziemy uczyć się języków obcych, wzbogacimy swoje słownictwo.”

4b „ Aby wyjechać do pracy do innego kraju.”

G3a „Znajomość języków obcych ułatwia komunikację.”

6b „Aby zrozumieć niektóre historie i legendy innych krajów.”

7a „Znajomość języka otwiera wszystkie granice.”

 

Uczniowie klasy 3a wraz z rodzeństwem i rodzicami 01.03.2019r. obchodzili Dzień Pierogów w Restauracja ,,Pod Słoikiem''. Podczas zajęć uczestnicy poznali recepturę ciasta i farszu, które wcześniej przygotowały panie Organizatorki. Dzieci wałkowały, wycinały i lepiły pierogi, a po ugotowaniu ze smakiem konsumowali, bo praca "zaostrzyła" apetyt. Uczestnicy serdecznie dziękują  sympatycznym Właścicielom Restauracji za zaproszenie, wiedzę i fantastyczną lekcję.

 

Społeczność szkolna i przedszkolna bierze się do pracy. Uzbierajmy dla Pana Adama fundusze, by jak najszybciej wrócił do nas i dzielił się tym co najlepsze. Uśmiechem, pogodą ducha, wiedzą o przyrodzie, pięknymi zdjęciami, harcerskimi zasadami …wymieniać można długo.


Poniżej przekopiowana z profilu Rady Rodziców deklaracja.

"Niektóre sprawy w naszym życiu wolelibyśmy zachować dla siebie. Nie łatwo jest o nich pisać, mówić, prosić o pomoc" - to początek wiadomości jaką wczoraj na grupie @Pomoc dla Adama Palbow napisała Ela Palbow -żona.

Potem pisze dalej. "O kruchości życia, często przekonujemy się w najmniej spodziewanym momencie.
Tak też było w naszej sytuacji. Życie, które do tej pory toczyło się wokół rodziny, pracy, turystyki, harcerstwa…odmieniło się w kilka chwil. Jadący z naprzeciwka samochód uderzył w jelenia, który z odbicia wpadł na dach naszego auta…. W jednej sekundzie miażdżąc kręgosłup szyjny Adama na odcinku C6 i C7, powodując uszkodzenie rdzenia, paraliż od klatki piersiowej w dół, ostrą niewydolność oddechową…
Wszystko to sprawiło, że Adam od nowa uczy się oddychać, mówić, jeść…a marzeniem jest usiąść na wózku inwalidzkim, może nawet chodzić".

Adam Palbow jest częścią naszej świeradowskiej społeczności. Zawsze aktywny, pozytywnie nastawiony, uśmiechnięty. W zamian za jego serce, obecność, gotowość i zaangażowanie przy organizacji imprez dla miasta, dla naszych dzieciaków i tych już całkiem dorosłych Rada Rodziców MZS w Świeradowie Zdroju postanowiła, że 50% z tego co uda nam się zebrać podczas XIX Bal Charytatywny Rady Rodziców MZS w Świeradowie-Zdroju przeznaczymy na rehabilitację Adama.
Razem możemy więcej‼️ Do boju

Rocal Fuza to formacja grająca muzykę średniowiecza i renesansu z wykorzystaniem kopii epokowych instrumentów wykonanych w większości w warsztacie założyciela i prowadzącego zespół - Ryszarda Dembińskiego. Całkiem niedawno wystąpili na wieczorze kawalerskim samego Eda Sheerana. Grupę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o ich fascynację muzyką dawną i spotkanie z brytyjską gwiazdą.

Rocal Fuza. Polski zespół na wieczorze kawalerskim Eda Sheerana

Na zdjęciu wraz z Edem Sheeranen i jego znajomymi nasza obecna uczennica Katarzyna Salawa członkini zespołu muzyki dawnej Rocal Fuza. Jak sama wspomina zabawa była wspaniała a wokalista zachwycony występem jak i ręcznie wykonanymi instrumentami. 

7. stycznia klasa VI B obchodziła 100.lekcję języka polskiego. Uczniowie podzieleni na grupy przygotowali pytania – po jednym do każdego tematu lekcji. Nikola Malec dokończyła to, czego nie zdążyliśmy zrobić na lekcji i przepisała pytania. Potem je wydrukowaliśmy. Następnie zostały zalaminowane, aby można było ich używać wielokrotnie. Przygotowaliśmy naszą planszę do chińczyka i w skarpetkach ruszyliśmy do boju. Każdy miał okazję zaprezentować swoją wiedzę. Przypomnieliśmy sobie, gdzie żyli wikingowie, co to jest ciżemka, czym jest weksel. Okazało się, że uczniowie sporo przeczytali i wiele szczegółów zostało w tych młodych głowach. Ożyły na nowo postacie poetów (Wisława Szymborska), artystów (Wit Stwosz), bohateroiwe lektur – Ania Sirley, Zenek Wójcik. Tym razem nie było zmiłuj się i zbijaliśmy przeciwników, aż huczało! Mieliśmy nawet publiczność – tato jednej z uczennic z klas młodszych przysłuchiwał się naszej lekcji i robił nam zdjęcia. W czasie przerwy poczęstowaliśmy się wspaniałym ciastem upieczonym przez jedną z uczennic. Świetnie się bawiliśmy na tej lekcji! Na koniec dzieci otrzymały wykonane przeze mnie pamiątkowe zakładki z 100. lekcji. Może teraz już będą pamięteć, że po liczebnikach porządkowych stawiamy kropkę? Żyję tą nadzieją... Oceny za udział w zajęciach były naprawdę wysokie. Uczniowie sami proponowali oceny dla kolegów i nie sposób się było z nimi nie zgodzić. Wszyscy brali w niej udział i udowodnili - przede wszystkim sobie - że powtarzanie jest matką nauki.

 AGNIESZKA CAŁKO

Druga „b” postanowiła włączyć się w coroczną akcję ,,I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM’’. Uczniowie w kolejnych dniach gromadzili przyniesione przez siebie artykuły żywnościowe oraz środki chemiczne. Dzieci dokonały podziału i zrobiły przez jedenaście paczek. W ten sposób udowodniły, że nie są obojętne na potrzeby innych. Wykazały się wielką empatią i życzliwością dla potrzebujących. Tą drogą składamy ogromne podziękowanie Rodzicom za włączenie się w akcję.